Solina jakiej nie znałeś – Solińskie Krupówki, bieszczadzkie morze i historia miasta

Solina to jedna z najpopularniejszych miejscowości w województwie podkarpackim. Najbardziej znana jest z Jeziora Solińskiego oraz przylegającej do niego, zapory. Solina to jednak nie tylko łódki i kajaki, ale także pełna atrakcji i pięknych widoków wieś o długiej historii.

Historia Soliny – tego nie wiedziałeś

Pierwsze wzmianki o Solinie pojawiają się w dokumentach z XV wieku. Od czasów rozbiorów należała ona do Cesarstwa Austriackiego, a w dwudziestoleciu międzywojennym i podczas II wojny światowej jej terytorium było jednym z powodów walk pomiędzy ludnością ukraińską a polską, które zakończyły się dopiero po przeprowadzeniu akcji „Wisła”.

W latach 60. na terytorium wsi powstało Jezioro Solińskie. Sama Solina została zatopiona, a jej mieszkańcy, wraz z nazwą miejscowości, przeniesieni w inne miejsce.

  • Jezioro Solińskie i zapora

Jezioro Solińskie powstało poprzez spiętrzenie wód rzek Sanu i Solinki. Jego powierzchnia to ponad 22 km kwadratowe, a liczba brzegowa ma prawie 160 km. Największą głębokość osiąga przy samej zaporze. Jest to 60 m.

Jezioro razem z zaporą powstało w 1968 roku, chociaż plany jego budowy powstały jeszcze przed II wojną światową. Sama zapora waży ok. 2 mln ton, a jej wysokość to ponad 81 metrów. Jej długość wynosi 664 m, a turyści mogą po niej spacerować.

Przy zaporze znajduje się hydroelektrownia wodna szczytowo pompowa.

  • Plaże, przystanie i stragany

Wokół jeziora znajdują się liczne kąpieliska z plażami, na których można się opalać. Można także wypożyczyć sprzęty wodne, takie jak kajaki i rowerki wodne. Niektóre przystanie oferują także rejsy po zbiorniku. Natomiast przy straganach, których nie brakuje, szczególnie w sezonie letnim, zaopatrzyć się można lokalne wyroby, pamiątki czy zabawki dla dzieci. Dostępne są również różnego rodzaju parki rozrywki.

  • Kolejka gondolowa i wieża widokowa

Jakiś czas temu Polskie Kolejce Państwowe udostępniły dla zainteresowanych kolejną atrakcję, kolejkę gondolową. Do dyspozycji jest 25 gondoli, które mieszczą maksymalnie 8 osób. Trasa przejazdu ma 1,5 km. Rozpoczyna się na stacji dolnej Plasza, a kończy na górze Jawor. Ceny są zróżnicowane, zaczynają się od 32 zł, natomiast dzieci do 4 roku życia mogą korzystać z kolejki za darmo.

Będąc już na górze, można także obejrzeć widoki rozpościerające się z wieży widokowej. Bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy 10 zł.

  • Góry i lasy

Należy pamiętać, że Solina jest jedną z najpopularniejszych miejscowości Bieszczad, a samo jezioro jest otoczone lasami oraz większymi i mniejszymi pagórkami, a więc nawet zwykły spacer w tych okolicznościach, powinien być wyjątkową atrakcją.

Interesujące informacje o Solinie w pigułce

  • Zapora w Solinie jest najwyższą budowlą hydrotechniczną oraz zaporą w Polsce.
  • Na terenie jeziora tylko Policja i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe mogą używać silników spalinowych. Jest to spowodowane panująca tutaj strefą ciszy, do której turyści i mieszkańcy muszą się stosować.
  • Na jeziorze znajdują się cztery wyspy. Jedna z nich, Wyspa Duża jest zamieszkała, a dostać się na nią można tylko promem z Polańczyka. Pozostałe to Wyspa Skalista oraz Wyspa Mała. Czwarta z nich, nienazawana, jest wyspą okresową. To szczyt góry, który widać tylko przy niskim poziomie wody.