Tajemnice Podkarpacia – poznaj skrywane dotąd ciekawostki o tym regionie

Podkarpacie słynie z tego, że wszystkie rzeki, jakie się tam znajdują, spływają prosto do Morza Bałtyckiego. Co jeszcze trzeba wiedzieć o jednym z regionów, gdzie zawsze bez problemu można dojechać – bez względu na to, o jakim dokładnie regionie Polski się mówi?

Oto kilka ciekawostek, jakie mogą skłonić do tego, aby ten region właśnie odwiedzić.

Czego o Podkarpaciu nikt nie wie?

Może warto zacząć od wysokości i tych terenów, jakie znajdują się na najniżej. Otóż, to pierwsze miejsce to Tarnica, której wysokość wynosi 1346 m. n. p. m. Najniżej położony punkt to brzeg Wisły we wsi Chwałowice (138 m. n.p.m.). Trzeba przyznać, że różnica pomiędzy pierwszym a drugim jest znacząca.

Coś dla miłośników szlaków pieszych wędrówek, a także przejażdżek rowerowych. Na Podkarpaciu znaleźć można kilka znaczących szlaków. Mowa tutaj o:

  • Główny Szlak Beskidzki,
  • rowerowy Green Velo,
  • Szlak Architektury Drewnianej,
  • Szlak Zbójników Karpackich.

Jak więc widać, jest gdzie chodzić i gdzie jeździć. A ile przy tym rzeczy można pięknych zobaczyć? Warto!

Jeżeli ktoś będzie przejeżdżał przez wieś Haczów, to koniecznie musi się tam zatrzymać. Jest to bowiem miejsce, gdzie można znaleźć największy w Europie gotycki kościół drewniany.

Teraz coś z legend. A w szczególności, jeżeli mowa o tych piekielnych. Z Podkarpaciem związany jest diabeł, którego imię to diabeł Rokita. Aczkolwiek, nie jest to jedyna, sławna, nieco niepokorna persona związana z tym regionem. Do tego trzeba dodać również rozbójnika z Domaradza oraz Stanisława Stadnickiego, „Diabła łańcuckiego”. Ciekawostki, które warto poznać, jadąc tam na wakacje.

One thought on “Tajemnice Podkarpacia – poznaj skrywane dotąd ciekawostki o tym regionie

Dodaj komentarz