Mówisz Solina myślisz Jezioro Solińskie!

Solina wraz z Jeziorem Solińskim to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w Polsce. Solina to kurort turystyczny położony w województwie podkarpackim, u podnóża Bieszczad. Co roku to miejsce odwiedzane jest przez tłumy turystów z całej Polski, ponieważ oferuje mnóstwo atrakcji.

Jezioro Solińskie – dlaczego warto tu być?

Miejscowi ludzie żyją tu przede wszystkim z turystyki, więc nie brakuje  w tym miejscu szeroko rozwiniętej bazy noclegowej i gastronomii.

Zapora w Solinie jak wcześniej wspomniano to największa atrakcja Jeziora Solińskiego i najczęściej odwiedzana przez osoby wypoczywające w tej miejscowości i bliskich okolicach. Jej budowa rozpoczęła się w 1960 roku i trwała osiem lat. Nad samą zaporę prowadzi deptak, który przypomina zakopiańskie Krupówki, gdyż znajduje się tu mnóstwo kramów, na których można nabyć pamiątki z pobytu nad Soliną.

Miejsce to w szczególności w sezonie letnim tętni życiem. Sama zapora ma aż 664 metry długości i prawie 82 metry wysokości, więc jest najwyższą zaporą wodną w całej Polsce. Nieodłączną częścią zapory jest hydroelektrownia, którą można zwiedzić za odpowiednią opłatą. Zwiedzenie hydroelektrowni polecane jest w szczególności z przewodnikiem, który przybliży historię tego miejsca. Całkowite zwiedzanie trwa około 1,5 godziny, więc należy na tą atrakcje zarezerwować nieco więcej czasu.

Oprócz tego nad zaporą możemy również skorzystać z innych atrakcji między innymi wybrać się w rejs statkiem po jeziorze, czy wypożyczyć rowerek, kajak, lub łódkę. Dodatkową atrakcją, którą warto zobaczyć jest największy na świecie mural przedstawiający zwierzęta, choć nie jest zbytnio wyraźny to z pewnością stanowi bardzo ciekawą ozdobę zapory solińskiej.