Tego nie wiedziałeś o Solinie i jeziorze Solińskim – 4 ciekawostki

„Zielone wzgórza nad Soliną…” – śpiewał swego czasu Wojciech Gąssowski. To fakt, że w tym pięknym regionie nie brakuje pięknych wzgórz, jakie o określonych porach roku się zielenią, a w innym okresie pokryte są śniegiem. Ale co jeszcze trzeba wiedzieć o Solinie? Oto kilka ciekawych faktów, które każdy turysta chętnie pozna.

Czego o Solinie i jeziorze solińskim nie wiadomo?

  1. Otóż zapora, która znajduje się na Solinie, zaliczana jest do najwyższych budowli hydrotechnicznych w Polsce. To także największa zapora! Jej wysokość wynosi 82 m, a długość 664 m. Ciężko wyobrazić sobie to w głowie, dlatego tym bardziej trzeba udać się nad Solinę, aby przekonać ię, z jak fascynującą rzeczą ma się do czynienia.
  2. O zaporze mówiło się już w roku 1921. Wtedy to powstał pierwszy pomysł, a także poczyniono prace nad projektem. W 1937 roku rozpoczęły się przygotowania do budowy. Prace jednak musiały zostać przerwane, ponieważ dwa lata później doszło do wybuchu II wojny światowej.
  3. Zapora to zbiornik wodny, gdzie tak naprawdę zostało…zatopionych kilka mniejszych wsi! Mało kto zdaje sobie sprawę z tego faktu. Z powierzchni ziemi zniknęły wsie: Solina, Teleśnica Sanna, Horodek, Sokole, Chrewit i duża część Wołkowyi. Na szczęście nie trzeba obawiać się tego, że pod wodą zginęli ludzie. Wcześniej, z tych terenów zostało przesiedlonych prawie 800 osób.
  4. Zapora, która z dumą piętrzy się nad wodą, działa na zasadzie grawitacyjnej. Tzn. jest ona tak skonstruowana, że jest ona w stanie odeprzeć ciężar wody, który na nią napiera już od tylu lat.

O Solinie można powiedzieć jeszcze wiele. Lepiej jednak wybrać się tam osobiście, na wakacje.

Ciekawostki o Solinie w pigułce

  • Zapora w Solinie jest najwyższą budowlą hydrotechniczną oraz zaporą w Polsce.
  • Na terenie jeziora tylko Policja i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe mogą używać silników spalinowych. Jest to spowodowane panująca tutaj strefą ciszy, do której turyści i mieszkańcy muszą się stosować.
  • Na jeziorze znajdują się cztery wyspy. Jedna z nich, Wyspa Duża jest zamieszkała, a dostać się na nią można tylko promem z Polańczyka. Pozostałe to Wyspa Skalista oraz Wyspa Mała. Czwarta z nich, nienazawana, jest wyspą okresową. To szczyt góry, który widać tylko przy niskim poziomie wody.