Jak uzdatnić wodę ze studni?

Korzystanie z wody z własnego ujęcia nadal cieszy się sporą popularnością. Nic dziwnego, gdyż rozwiązanie to ma wiele zalet. Jedną z podstawowych jest oczywiście uniezależnienie się od dostawcy oraz ewentualnych przerw w dostawie wody. Należy jednak pamiętać, że próbka cieczy ze studni musi zostać poddana badaniom laboratoryjnym, aby wykluczyć obecność drobnoustrojów, bakterii, wirusów i grzybów, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu ludzkiemu. Gdy wyniki jednoznacznie wskażą, że woda musi zostać uzdatniona, należy poddać ją procesowi oczyszczania. W jaki sposób oczyścić wodę? Jakie urządzenia okażą się najlepsze? Zachęcamy do lektury!

Woda ze studni – jak dochodzi do skażenia?

Domowe studnie to zbiorniki, do których może przedostawać się sporo zanieczyszczeń. Część z nich położona jest w obrębie podłoża porowatego i po deszczu lub roztopach dostają się do nich wody deszczowe razem z różnymi składnikami wypłukanymi z gleby. Inne zbiorniki położone są natomiast, np. w obrębie terenów rolniczych i do gleby, a następnie warstwy wód, mogą wniknąć różne pozostałości środków ochrony roślin. Najgorszą sytuacją jest, gdy studnia zlokalizowana jest na terenach dotkniętych skażeniem lub też przedostały się do niej różne pozostałości odpadów niebezpiecznych.

Oczyszczanie wody ze studni

Poniżej przedstawiamy metody oczyszczania wody ze studni. Co więcej, doradzamy również, jakich dokładnie użyć urządzeń, by móc cieszyć się z czystej wody studziennej, wolnej od drobnoustrojów i związków organicznych i chemicznych.

  • Oczyszczanie wody – aby pozbyć się z wody wszelkich zanieczyszczeń organicznych, nieorganicznych, ale także mechanicznych, takich jak żwir, muł, rdza, należy zamontować sprawdzony filtr do wody. Z pewnością idealne sprawdzą się filtry węglowe, typowo mechaniczne, z jonizatorem czy też przeznaczone do wody studziennej. Dzięki filtracji można usunąć z cieczy także nadmiaru manganu, żelaza, związków siarki, chloru i pochodnych.
  • Zmiękczanie wody – woda ze studni może być twarda, czyli zawierać nadmiar jonów magnezu oraz wapnia. Związków tych można pozbyć się, używając zmiękczaczy wody.
  • Dezynfekcja wody – dzięki przeprowadzeniu procesu dezynfekcji wody studziennej zabija się wszelkie bakterie, drobnoustroje, grzyby, pleśni oraz związki chemiczne. Do czynności tych najlepiej jest użyć wysokiej jakości lamp UV, czyli urządzeń sterylizujących. Należy podkreślić, że świetnie zastępują one tradycyjne metody chemiczne, np. chlor oraz jego pochodne.
  • Uzdatnianie wody studziennej – proces uzdatniania wody studziennej można przeprowadzić przy wykorzystaniu profesjonalnych uzdatniaczy. To urządzenia wielofunkcyjne, które oczyszczają wodę z nadmiaru związków organicznych i nieorganicznych, ale także pozbywają się twardości.

Urządzenia do oczyszczania wody studziennej od Technika Wody

Wszystkim osobom, szukającym sprawdzonych urządzeń do oczyszczania wody studziennej, w tych filtrów, uzdatniaczy, zmiękczaczy czy też lamp UV, polecamy sprzęt firmy Technika Wody. Przedsiębiorstwo prowadzi sprzedaż urządzeń swoich markowych linii, między innymi Water Technic, Hydreco czy Hydro.

Aby oczyścić wodę ze studni, należy zdecydować się na montaż sprawdzonego filtra, zmiękczacza lub uzdatniacza oraz lampy UV. Dzięki temu można pozbyć się większości związków organicznych, chemicznych, nadmiaru wapnia, żelaza, manganu, a także poddać ciecz dezynfekcji. Osobom szukającym sprawdzonych urządzeń, szczególnie polecamy ofertę Technika Wody.