Zapora wodna w Solinie – główna atrakcja turystyczna regionu

Zwiedzanie zapory w Solinie z pewnością zapadnie każdemu w pamięci, to jedna z głównych atrakcji turystycznych regionu, a tym samym z pewnością też niezapomniane wspomnienia z wakacji.

Jak wygląda zwiedzanie zapory solińskiej?

Podróż rozpoczyna się po obejrzeniu filmu wprowadzającego oraz zdjęć przedstawiających budowę zapory i elektrowni, najpierw kierujemy się pod stare turbiny, a następnie do wnętrza zapory, gdzie przewodnik zatrzyma nas pod halą maszyn. Kolejno zejdziemy do galerii serwisowej, 6 metrów poniżej poziomu jeziora, a następnie przechodzimy do kolejnej galerii mieszczącej się już na wysokości jego dna, otoczy nas tam wszechobecny zapach wysoko zmineralizowanej wody, płynącej specjalnie utworzonymi odwiertami. To ostatni punkt wycieczki. Łączna długość galerii to ponad 2 tysiące metrów. Warto nadmienić, że po terenie elektrowni należy poruszać się w kaskach ochronnych, do pokonania w trakcie wyprawy będziemy mieli 100 schodów, a temperatura tam panująca to ok. 7 °C, a do tego 100% wilgotność.

Zapora wodna w Solinie – kilka ciekawostek

Zapora wodna w Solinie to wyjątkowa atrakcja turystyczna, niebotyczny obiekt, będący największą budowlą tego typu w Polsce. Zbiornik wodny ma powierzchnię ok. 22 km2, a jego maksymalna głębokość to 60 m. Prace nad budową zapory rozpoczęły się w 1960r. i trwały 8 lat, w wyniku czego powstała żelbetonowa konstrukcja o kubaturze 760 000 m3, jej zadanie to utrzymywanie ciągłego naporu 20 milionów ton wody.

Zapora jak i miejscowość, w której się znajduje robią niezwykłe wrażenie, trudno opisać odczucia towarzyszące zwiedzaniu, warto więc przekonać się samemu i zobaczyć wszystko na własne oczy.